Zpráva Vinum Gradecense - Hradecký pohár vína 2016

Ve středu 31. 8. a ve čtvrtek 1. 9. 2016 se pod záštitou primátora města Hradce Králové a za podpory generálního partnera ČSOB Pojišťovny konal v prostorách kongresového sálu hotelu Černigov jubilejní 10. ročník mezinárodní soutěže vín Vinum Gradecense – Hradecký pohár vína. V komisích certifikovaných degustátorů pod vedením pana Jiřího Čábelky, zasedli přední odborníci z České republiky i ze zahraničí.

Předmětem hodnocení byla soutěžní vína z České republiky a z dalších dvanácti zemí. Šampionem soutěže se stalo víno Maharal 2011, výběr z hroznů, z moravského vinařství Tanzberg, jež zvítězilo rovněž v kategorii Nejlepší kolekce vín. Šampionem bílých vín byla Pálava 2012, výběr z hroznů, z vinařství Sonberk. Šampionem červených vín se stal Cabernet Cortis 2015, výběr z hroznů, z Vinných sklepů Kutná hora. Titulem Nejlepší šumivé víno bylo oceněno Champagne Grand cru Bernard Rémy. Titulem Nejlepší víno z vinařské oblasti Čechy se pyšní Cuvée Kuks 2014 z Vinných sklepů Kutná Hora. Cenu za Nejlepší víno kategorie Pinot family získalo Chardonnay 2013, výběr z hroznů, z vinařství Kněží hora.

Šampion soutěže obdržel odměnu 15 000,- Kč, vítězové ostatních kategorii získali finanční odměny 5 - 10 000,- Kč. Soutěžící vína měla vynikající úroveň, dále bylo uděleno 44 zlatých a 15 stříbrných medailí.

Tentýž den a ve stejném sále, který dopoledne sloužil profesionální degustaci, se všechna soutěžní vína, včetně čerstvého šampiona soutěže, prezentovala na Císařské galavečeři, která přiblížila panovníka Karla IV., z pohledu jeho geografického působení ve vazbě na místní gastronomii, včetně vína. V rámci toulek Evropou konferenční sál ochutnal tradiční kuchyni sedmi regionů doplněnou vínem, které sám císař mohl vychutnávat při svých politických jednáních nebo jen na hostině s přáteli. Přední šéfkuchaři ze společnosti CPI Group připravili jedinečné menu inspirované zejména rýnskou, tyrolskou, avignonskou, burgundskou a toskánskou kuchyní. Za zvuku středověké gotické hudby celým slavnostním večerem jako již tradičně provázel moderátor, milovník vína a cestování Jan Vala.

Šampionům soutěže v jednotlivých kategoriích byly předány diplomy na slavnostním vyhlašování na Svátku vína na soutoku, akci pořádané následující den ve spolupráci se společností Wamak, v pátek 2. září v Jiráskových sadech v Hradci Králové, za účasti významných osobností společenského i kulturního života a více než tří tisíc návštěvníků. Ceny předali primátor města Hradce Králové Zdeněk Fink místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR paní Miluše Horská, náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj Klára Dostálová a místopředseda vlády České republiky Pavel Bělobrádek.

Veřejnost měla možnost ochutnat soutěžní vína a navštívit stánky jednotlivých vinařství, výrobců delikates a kulinářských firem. Součástí svátku byla rovněž Vinařská stezka Karla IV., kde bylo možné za účasti právního historika Marka Starého z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, získat informace o Karlových činech, stejně jako ochutnat vína z deseti oblastí Evropy, jimiž sám císař kráčel.

Doc. JUDr. Petr Hůrka, Ph.D. – statutární ředitel soutěže
Stanislav Rudolfský – president souteže
Jiří Dunovský – marketing&finance manažer



Hlavní partner soutěže:

Hlavní partner


Projekt je finančně podpořen Královéhradeckým krajem

Královehradecký kraj


Přílohy

Hradecký pohár vína 2016 - Vinum Gradecense - Tisková zpráva
Hradecký pohár vína 2016 - Vinum Gradecense - Výsledky soutěže