fbpx
Hradecký pohár vína 2017

Ve středu 30. 8. a ve čtvrtek 31. 8. 2017 se pod záštitou primátora města Hradce Králové a za podpory generálního partnera Kooperativy pojišťovna a.s., Vienna Insurance Group, konal v prostorách kongresového sálu hotelu Černigov již 11. ročník mezinárodní soutěže vín Vinum Gradecense – Hradecký pohár vína. V komisích certifikovaných degustátorů pod vedením pana Jiřího Čábelky zasedli přední odborníci z České republiky i ze zahraničí.

Předmětem hodnocení byla soutěžní vína z České republiky a z dalších třinácti zemí. Šampionem soutěže se stalo víno Ryzlink rýnský Terroir Moravia 2013 ze Zámeckého vinařství Bzenec s.r.o., jež zvítězilo rovněž v kategorii Nejlepší kolekce vín. Šampionem bílých vín byl vyhlášen Ryzlink vlašský 2015 z Rodinného vinařství Jedlička z Bořetic. Šampionem červených vín se stal italský Cabernet Sauvignon 2006, reserva DOC z vinařství Agricola Foffani. Titulem Nejlepší šumivé víno bylo oceněno Champagne Presige Brut Bernard Rémy. Titulem Nejlepší víno z vinařské oblasti Čechy se pyšní Ryzlink rýnský 2016 z Vinařství pod Radobýlem. Cenu za Nejlepší víno kategorie Pinot family získalo Chardonnay 2015 z rumunského vinařství Cramele Recas.

Šampion soutěže obdržel odměnu 15 000 Kč, vítězové ostatních kategorii získali finanční odměny 5 000 Kč až 10 000 Kč. Soutěžící vína měla vynikající úroveň, byly uděleny 4 velké zlaté medaile a dále 49 zlatých a 20 stříbrných medailí.

Ve čtvrtek 31.8. se v prostorách Městské knihovny v Hradci Králové představila všechna soutěžní vína, včetně čerstvého šampiona soutěže, a to na galavečeři s názvem Poklady našeho kraje, která přiblížila řeku Labe a vinařský a kulturní život podél ní. Přední šéfkuchaři ze společnosti CPI Group připravili jedinečné menu inspirované českou kuchyní Polabí. Celým slavnostním večerem jako již tradičně provázel moderátor, milovník vína a cestování Jan Vala.

Šampionům soutěže v jednotlivých kategoriích byly předány diplomy na slavnostním vyhlašování v pátek 1. září na Svátku vína na soutoku, akci pořádané následující den ve spolupráci se společností Wamak, která se mimořádně z důvodu nepřízně počasí konala ve všech prostorách Kongresového centra Aldis. Náhradní prostory neubraly lesku celé akci a za účasti významných osobností společenského i kulturního života zde degustovalo vína více než 2 000 návštěvníků. Ceny předali primátor města Hradce Králové Zdeněk Fink, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR paní Miluše Horská, zástupce generálního sponzora společnosti ČEZ paní Šárka Beránková, senátor Jaroslav Malý a náměstkyně ministerstva pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Při této příležitosti měla veřejnost možnost ochutnat nejen všechna soutěžní vína, ale také navštívit stánky jednotlivých vinařství, výrobců delikates a kulinářských firem. Součástí svátku byla rovněž grafická prezentace řeky Labe a vinařského života okolo ní, kde bylo možné seznámit se za účasti samotných vinařů s víny od Kuksu až po saský Schloss Wackerbarth.

Hradecký pohár vína 2017 – Vinum Gradecense

Tisková zpráva

Hradecký pohár vína 2017 – Vinum Gradecense

Výsledky