fbpx
Hradecký pohár vína 2018

Ve středu 29. srpna 2018 se pod záštitou primátora města Hradce Králové a za podpory generálního partnera Kooperativy pojišťovna a.s., Vienna Insurance Group, konal v prostorách kongresového sálu hotelu Černigov již 12. ročník mezinárodní soutěže vín Vinum Gradecense – Hradecký pohár vína. V komisích certifikovaných degustátorů pod vedením pana Jiřího Čábelky zasedli přední odborníci z České republiky i ze zahraničí.

Předmětem hodnocení byla soutěžní vína z České republiky a z dalších dvanácti zemí. Šampionem soutěže se stalo víno Riesling kab.Doosberg z německého vinařství Weingut Kunz/Vinný Újezd 19. Šampionem bílých vín byl vyhlášen Ryzlink rýnský 2015 pozdní sběr ze Zámeckého Vinařství Bzenec Šampionem červených vín se stalo víno Hin Areni 2014 z vinařství Areni. Titulem Nejlepším šumivým vínem bylo oceněn sekt Sang Real 2010 z Templářských sklepů Čejkovice. Titulem Nejlepší víno z vinařské oblasti Čechy se pyšní Pinot Noir 2015 od Bettiny Lobkowicz z Mělníku. Letošní speciální cenu, cenu Jaroslava Stránského, udělovanou při příležitosti obnovení české státnosti – Nejlepší víno z odrůd vyšlechtěných na území České republice v letech 1918 – 2018 získala polosladká Pálava 2017 výběr z hroznů z Vinařství Gertner.

Šampion soutěže obdržel odměnu 10 000 Kč, vítězové ostatních kategorii získali finanční odměny 5 000 Kč. Soutěžící vína měla výbornou úroveň, bylo uděleno 6 velkých zlatých medailí a dále 39 zlatých a 21 stříbrných medailí.

Ve čtvrtek 30.srpna se v prostorách Hotelu Černigov představila soutěžní vína, včetně čerstvého šampiona soutěže, a to na galavečeři s názvem České století na talíři a ve sklenici vína, která byla zaměřena na vznik první republiky, na československou tradiční i moderní gastronomii, včetně národních vín. Přední šéfkuchaři ze společnosti CPI Group připravili jedinečné tématické menu.

Šampionům soutěže v jednotlivých kategoriích byly předány diplomy na slavnostním vyhlašování v pátek 31. srpna na Svátku vína na soutoku, akci pořádané následující den ve spolupráci se společností Wamak, Bohatý kulturní, společenský a gastronomický program přilákal více než 3 000 návštěvníků. Ceny předali primátor města Hradce Králové Zdeněk Fink, místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR paní Miluše Horská, zástupce generálního sponzora společnosti ČEZ paní Šárka Beránková, senátor Jaroslav Malý a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Při této příležitosti měla veřejnost možnost ochutnat nejen všechna soutěžní vína, ale také navštívit stánky jednotlivých vinařství, výrobců delikates a kulinářských firem. Součástí svátku byly také expozice věnované stoletému výročí obnovy české státnosti. Naučná výstava a prezentace Století ve sklenici vína představila na panelech 8 odrůd vyšlechtěných na území našeho státu, které měli návštěvníci možnost rovněž degustovat. V rámci akce byly graficky vyobrazeny klíčové okamžiky vzniku první republiky. Historické souvislosti nastínila odborná vystoupení renomovaných historiků, plukovníka generálního štábu Eduarda Stehlíka a docenta Marka Starého z Právnické fakulty.

Hradecký pohár vína 2018 – Vinum Gradecense

Tisková zpráva

Hradecký pohár vína 2018 – Vinum Gradecense

Výsledky

Hradecký pohár vína 2018 – Vinum Gradecense

Výsledky – kolekce